2017. október 17., kedd

Mákos és diós rudak

 Mákos - diós rudak 



egy hetes csokor és még mindig szép, tudja, hogy szeretem Öt


Az eredeti receptet Gabriella blogján találtam. 
Kicsit változtattam rajta mert másfél adagot sütöttem, viszont a tésztába a
a cukorból igy is kevesebbet tettem. Mi nem szeretjük a nagyon édes süteményeket,  a töltelékbe is van elég cukor, meg nem hempergettem meg porcukorba, hanem csak enyhén megszórtam a porcukorral.

Nálam a töltelék 10 dkg mák, a dió ugyanannyi, izlés szerint mehet bele a cukor és a többi hozzávaló.
Finom porhanyós, zaftos falatkák lettek. Imádom amikor az unokáim játszás közben beszaladnak és bekapnak egy- egy darabot az ilyen kis apró finomságokból és máris szaladnak tovább önfeledten játszani :)  

  Az eredeti recept :

Hozzávalók a tésztához:
32 db rudacskához
30 dkg finom liszt
20 dkg szobahőmérsékletű vaj (esetleg margarin)
7,5 dkg porcukor
1 tojássárgája
csipet só
1 citrom reszelt héja (bio vagy kezeletlen citrom)

A töltelékhez:
12,5 dkg darált mák
3 dkg kristálycukor
0,75 dl tej (75 ml)
1 citrom reszelt héja
1 marék mazsola
2 evőkanál méz

+ 2 evőkanál porcukor és 1 csomag vaníliás cukor a hempergetéshez
Elkészítés:
1. A tésztához a vajat, a porcukrot és a tojássárgáját habosra keverjük, majd hozzáadjuk a reszelt citrom héját is + a csipet sóval összekevert lisztet és összegyúrjuk a tésztát. Folpackba csomagoljuk és betesszük a hűtőbe 30 percre.
2. A töltelékhez a tejet egy lábas öntjük, hozzáadjuk a cukrot, mézet, a megmosott mazsolát, reszelt citromhéját és felforrósítjuk (nem kell forralni, csak forró legyen), majd elzárjuk alatta a gázt és belekeverjük a darált mákot is. Hűlni hagyjuk.
3. A tésztát lisztezett felületen téglalap alakúra kinyújtjuk 6-7 mm vastagra, majd 4 egyenlő csíkra vágjuk (a csíkok kb. 8 cm szélesek legyenek és 26-28 cm hosszúak).    
4. Minden csík egyik szélére (hosszanti irányban) teszünk máktölteléket (lásd az alábbi képen), majd a töltelékre ráhajtjuk a tésztát. (Mivel omlós tésztáról van szó, lehet, hogy egy picit itt-ott szétszakad, amikor hajtjuk rá a tésztát a töltelékre, de semmi gond, ilyenkor az ujjunkkal összenyomkodjuk enyhén a szétszakadt/töredezett résznél.) 
5. A rudakat kb. 8 egyenlő rudacskákra vágjuk fel éles késsel. (Érdemes közben néha a kést lisztbe mártogatni, így nem fog ragadni a töltelékhez.)
6. A rudakat sütőtapíros vagy enyhén vajazott/lisztezett tepsire sorakoztatjuk, majd előmelegített légkeveréses 170 fokos sütőben kb. 15-17 percig sütjük. Világos maradjon a tészta! Amikor a széle/alja picit pirul, már jó.  (a sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet és természetesen hagyományos sütőben is lehet sütni)
7. Amikor megsült, még forrón meghempergetjük a rudakat a vaníliás cukorral összekevert porcukorban.

Tipp: Jól záródó dobozban napokig eláll (ha eleget készítünk :).

2017. október 6., péntek

Käsespätzle - vagyis sajtos nokedli karamellizált hagymával





Tényleg egy egyszerü svájci étel, a hozzávalók egyszerüek amiket az emberek saját maguk meg tudtak termelni abból készitették régen a legfinomabb ételeket. Talán Svájcban vagy dél Németországban  nincs is olyan ember aki ezt az ételt ne ismerné vagy nem szeretné. 

Hozzávalók 4 személyre apró nokedlit késziteni - receptet nem kell irjak :) 
20 dkg emmentáli vagy apenzeller sajt - jó füszeres sajttal finom, de ez is
izlés dolga. 4-5 dkg vaj 2 dl tejszin, só, bors, 2 közepes fej hagyma. 
A hagymát vékonyan felszeleteljük és a fele vajjal lassú tüzön szép piros - barnára sütjük.
A fele hagymát kivesszük és melegen tartjuk. A másik fele hagymához öntjük a 2 dl tejszint, só, bors, megy bele és az ementáli sajt fele - lereszelve. Ebböl 
készitünk egy sürü szószt és beletesszük a lecsöpögtetett kifözött nokedlit.
Összekeverjük és egy tüzáló tálat kivajazunk ebbe beletesszük a szószos nokedlit, a tetejét megszórjuk a maradék sajttal, forró sütöben tesszük amig a sajt jól ráolvad a tetejére. 
A tényéron megszórjuk még a maradék sült hagymával, esetleg metélö hagymával, petrezselyemmel.  Salátával tálaljuk.